13.04.2023

Produkty

Zakładasz trawnik? Oto wskazówki!

Założenie trawnika od podstaw wymaga dużo pracy, ale jeśli wykonamy ją starannie, stanie się on wizytówką naszego ogrodu. Przyjmuje się, że najlepszy okres na wysiew traw to wiosna (kwiecień i maj). W tym czasie panują optymalne warunki atmosferyczne (odpowiednia wilgotność oraz temperatura), które wpływają na szybkie kiełkowanie nasion i wzrost trawnika.

1100_800_biology_trawnik

Założenie trawnika od podstaw wymaga dużo pracy, ale jeśli wykonamy ją starannie, stanie się on wizytówką naszego ogrodu.

 

1. Termin wysiewu
Przyjmuje się, że najlepszy okres na wysiew traw to wiosna (kwiecień i maj). W tym czasie panują optymalne warunki atmosferyczne (odpowiednia wilgotność oraz temperatura), które wpływają na szybkie kiełkowanie nasion i wzrost trawnika. Trawa najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej, o odczynie pH między 5,5 a 6,5.

 

2. Przygotowanie podłoża
To podstawowa i najbardziej czasochłonna czynność, ale stanowi klucz do sukcesu i osiągnięcia pięknej murawy. Na początku miejsce przeznaczone pod trawnik należy dokładnie oczyścić z resztek materiałów budowlanych (cegieł, gruzu, styropianu itp.) oraz zniszczyć uciążliwe chwasty. Kolejnym krokiem jest przekopanie albo wzruszenie podłoża glebogryzarką na głębokość około 20 cm. Następnie należy dokładnie wygrabić drobne kamienie, resztki korzeni czy roślin, jednocześnie wyrównując powierzchnię i odczekać kilka tygodni aby podłoże osiadło (zapobiegnie to tworzeniu sie kolein i zapadlisk).

 

Tak przygotowane podłoże ponownie wyrównujemy i zagęszczamy przy użyciu walca – w dwóch kierunkach – na krzyż. Czynności te powtarzamy tak długo, aż uzyskamy efekt w postaci równej powierzchni.

 

Na tym etapie warto zastosować preparat Regeneracja i stymulacja – naturalny ukorzeniacz. Zawarte w nim mikroorganizmy bezpośrednio wspomagają wzrost trawy m.in. przez syntezę fitohormonów (grupa związków organicznych należących do regulatorów wzrostu i rozwoju roślin) stymulujących rozwój systemu korzeniowego i części nadziemnych oraz poprawę efektywności pobierania składników pokarmowych (azot, fosfor, żelazo).

 

EFEKTY STOSOWANIA: 

 

 

3. Siew
Przed samym siewem ziemię zagrabiamy krótkimi ruchami, wzruszając ją na głębokość około 5 cm. Trawę można wysiewać ręcznie lub przy użyciu siewnika. Nasiona przygotowane do obsiewu dzielimy na dwie części i wysiewamy je krzyżowo. Dzięki temu wschody będą wyrównane na całej powierzchni. Po siewie nasiona delikatnie zagrabiamy – aby wymieszać je z glebą.

 

4. Dobór mieszanki trawnikowej
Uzależniony jest od stanowiska oraz przeznaczenia trawnika, co w dużym stopniu decyduje o trwałości i estetyce murawy.

 

5. Wałowanie
Obsiany teren lekko wałujemy lub udeptujemy, by nasiona przylegały do gleby. Wałowanie ma również na celu zmniejszenie powierzchni parowania. Zapobiega również wywiewaniu nasion przez wiatr oraz wpłukiwaniu ich w czasie intensywnych opadów.

 

6. Podlewanie
Aby trawa mogła równomiernie skiełkować, ziemię należy utrzymywać w stałej wilgotności. Podlewamy ją delikatnym i rozproszonym strumieniem tak, aby woda nie wymywała nasion i nie tworzyły się zastoiska. Jeżeli nie występują opady deszczu, niezwykle ważne jest systematyczne podlewanie obsianego terenu przez okres kilku tygodni. Nie można dopuścić do wyschnięcia nasion.

 

7. Koszenie
Pierwsze koszenie przeprowadzamy, gdy trawa będzie miała około 8-9 cm. Wysokość cięcia powinna wynosić 5-6 cm. Nóż kosiarki powinien być bardzo ostry, aby nie kaleczyć delikatnych łodyg

 

8. Nawożenie – azot z natury
Po pierwszym koszeniu warto zaaplikować preparat Azot z natury, który zawiera bakterie z rodzajów Azotobacter i Arthrobacter. Są to mikroorganizmy naturalnie występujące w przyrodzie, które pobierają azot z powietrza i oddają go do roślin, tym samym zaopatrując je w – najważniejszy składnik pokarmowy.

 

 

Bakterie zawarte w produkcie Azot z natury należą do grupy bakterii promujących wzrost roślin (PGPR – plant growth promoting bacteria). Stymulują syntezę fitohormonów (m. in. cytokinin, giberelin), poprawiają rozwój systemu korzeniowego oraz efektywność odżywiania roślin, a także wspomagają odporność na stres.

 

EFEKTY STOSOWANIA:

Zobacz też