23.06.2023

Produkty

Ofensywa ścierniskowa z RewitalPro+ i AzotoPower

2023 06 Biogen banner Azoto Rewital 1

Żniwa zbliżają się wielkimi krokami a to oznacza, że nadchodzi także idealny moment na
zastosowanie preparatów Rewital Pro+ oraz AzotoPower. Czym są wspomniane produkty i jakie są korzyści z ich stosowania? Wyjaśniamy to w poniższym tekście.

 


Rewital Pro+ to lepsze zagospodarowanie resztek pożniwnych

 


Mało kto wie, ale preparat mikrobiologiczny Rewital Pro+ to jeden z najstarszych produktów w gamie firmy BIO-GEN. Zadebiutował na rynku w 2005 roku jako rewitalizator glebowy w czasach, gdy nikt nie myślał o biologizacji rolnictwa i śmiało można stwierdzić, że wówczas wyprzedzał swoją epokę.
Przez lata ulepszania autorskiej technologii laboratorium BIO-GEN, ulepszaniu ulegał również skład tego produktu, finalnie przyjmując obecną formę.

 


Rewital Pro+ zawiera aż trzynaście szczepów niepatogenicznych, pożytecznych bakterii z ośmiu rodzajów o wysokiej koncentracji. Jest to produkt zdecydowanie o najbogatszym składzie mikrobiologicznym wśród tego typu preparatów na rynku, dzięki czemu regularne doglebowe stosowanie przynosi szereg korzyści:

 


- przywraca równowagę mikrobiologiczną ekosystemu, zaburzoną na skutek erozji, pożarów, stosowania środków chemicznych i innych czynników
- przyspiesza mineralizację resztek pożniwnych roślin, obornika i innych naturalnych nawozów organicznych
- poprawia żyzność gleby i wartość biologiczną produktów roślinnych
- uruchamia w środowisku glebowym reakcje biochemiczne mające istotny wpływ na transport makro- i mikroelementów
- powoduje uwalnianie trudnodostępnych składników pokarmowych
- poprawia zdrowotność roślin uprawnych
- ogranicza przykre zapachy podczas nawożenia pól uprawnych gnojówkami i gnojowicami.

 


Najlepszy moment na zastosowanie preparatu Rewital Pro+ przypada po żniwach lub bezpośrednio przez siewem. Zaleca się wykonać oprysk na ściernisko lub doglebowo w dawce 1l/ha, a następnie równomiernie wymieszać z glebą.

 


Rewital Pro+ - skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi

 


Działanie preparatu Rewital Pro+ zostało wielokrotnie udowodnione zarówno przez niezależne instytucje naukowe, jak i zadowolonych klientów. Jednym z wymienionych wcześniej efektów działania jest przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych. Powszechnie wiadomo, że wraz z powrotem resztek pożniwnych do gleby wracają również istotne ilości m.in. azotu, fosforu, potasu, czy wapnia (Rysunek 1).

 


Rewital Pro+ poprzez przyspieszenie procesów mineralizacji pozwala roślinom następczym na szybsze i efektywne korzystanie z tych składników. To bardzo ważna kwestia w dobie niepewnych cen nawozów mineralnych, zachwianych łańcuchów dostaw, a także niezwykle łatwo uwsteczniających się w glebie związków fosforu.

Rysunek 1 % powrót składników pokarmowych wraz ze słomą do gleby

 


Przyjrzyjmy się danym przedstawionym na wykresie 1, który ukazuje procentowy rozkład resztek pożniwnych kukurydzy po 2 miesiącach od zastosowania poszczególnych preparatów. Słupek ukazujący obiekt kontrolny wskazuje raptem 12,3% rozłożonych resztek pożniwnych, co niewiele różni się od zastosowania rozwiązań mikrobiologicznych oferowanych przez konkurencję, gdzie wynik wskazuje na 13,4%. Zastosowanie na ściernisko roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM) w dawce 30 l/ha czy wymieszanie go z rozwiązaniami konkurencyjnymi także niewiele różni się między sobą – dane wskazują kolejno 15,4% i 15,6% rozłożonego materiału roślinnego.

 


Dopiero zastosowanie na poletkach biopreparatu Rewital Pro+ oraz Rewital Pro+ w mieszance z RSM przyniosło wymierne korzyści, bowiem po 2 miesiącach od aplikacji odnotowano rozłożenie 19,7% biomasy roślinnej w przypadku zastosowania jedynie produktu Rewital Pro+, natomiast w połączeniu z podaniem doglebowym z nawozami azotowymi w formie płynnej skuteczność wzrosłado 26,5%. Przekłada się to na nawet 2,3 razy szybszy rozkład resztek pożniwnych.

 


Dodatkową, wartą odnotowania zaletą przyspieszonej mineralizacji jest ograniczenie miejsca bytowania i zimowania takich szkodników jak omacnica prosowianka, czy też grzybów patogenicznych m.in. z rodzaju Fusarium, co z kolei przekłada się na lepszą zdrowotność roślin.

 

 

Zastosuj RewitalPro+ z AzotoPowerem by uzyskać lepsze efekty!

 


RewitalPro+ można zastosować na resztki pożniwne razem z dobrze znanym produktem jakim jest AzotoPower. W jego skład wchodzą niesymbiotyczne bakterie z rodzaju Azotobacter i Arthrobacter wiążące azot atmosferyczny i udostępniające go roślinom w średniej ilości 30-35 kg N/ha. O jego skuteczności pisaliśmy wielokrotnie, chociażby tutaj (/pl/aktualnosci/badanie-gleby-jak-wykonac-je-poprawnie-i-ile-to-kosztuje). Takie połączenie gwarantuje wysoką i efektywną dostępność azotu dla roślin o większych potrzebach pokarmowych takich jak np. rzepak już jesienią, a w roślinach z mniejszymi potrzebami w tym okresie takimi jak zboża, buduje zasobność glebową tego składnika. Dzięki zastosowaniu tych produktów łącznie po zbiorach przedplonu, czy też przed siewem rośliny następczej w okresie jesiennym, oprócz korzyści jakie niesie ze sobą wiązanie azotu z atmosfery uzyskujemy szybszy i zarazem zwiększony dostęp do innych składników pokarmowych zgromadzonych w słomie. Pamiętajmy, że wraz ze słomą do gleby wraca ok 60-65% pobranego w poprzednim sezonie potasu, 25-30% azotu i fosforu jeżeli przyspieszymy proces jej rozkładu uzyskujemy znaczny dostęp do składników pokarmowych już w następnym sezonie, a to przekłada się na realne oszczędności.

 


Skorzystaj z promocji w ramach akcji ,,ofensywa ścierniskowa” już teraz!

 

Tak się składa, że nasz partner i wyłączny dystrybutor naszych preparatów - PROCAM Polska przygotował dla klientów Bio-Lider promocję na zakup obydwu produktów – RewitalPro+ i AzotoPower w pakiecie o nazwie Nitro Doctor. Oferta obowiązuje do 15 lipca, a szczegóły znajdziecie u doradców agrotechnicznych Bio-Lider i PROCAM Polska. Do wygrania atrakcyjne nagrody!

Zobacz też