Biofarma

Biofarma

Częścią BIO-GEN jest farma pijawek lekarskich działająca pod nazwą Biofarma. Pijawka lekarska Hirudo medicinalis jest przedmiotem naszych prac badawczych już od 2003 roku. Nasze wysiłki doprowadziły do opracowania pierwszej w Polsce legalnej hodowli pijawek wykorzystywanych do celów medycznych. Jest ona obecnie jedną z największych placówek tego typu na świecie.

lead2x

Biofarma zajmuje się hodowlą pijawek lekarskich Hirudo medicinalis, Hirudo verbana oraz Hirudo orientalis, a naszym odbiorcami są podmioty z całego świata w tym z Europy, USA, Kanady czy RPA. Zajmujemy się też przeprowadzeniem procesu uzyskania świadectwa CITES dla klientów spoza Unii Europejskiej. Posiadamy wszystkie wymagane pozwolenia na ich hodowlę, w tym jako jedyny podmiot posiadamy pozwolenie na hodowlę gatunku Hirudo medicinalis, a każdy zakup potwierdzony jest certyfikatem pochodzenia, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa terapii dla pacjenta.

 

Pijawki Hirudo medicinalis znajdują się pod częściową ochroną gatunkową, dlatego na ich hodowlę, sprzedaż i zakup potrzebne są specjalne zezwolenia. Na potrzeby hirudoterapii nadają się pijawki hodowane w warunkach izolowanych, bez kontaktu z otoczeniem zewnętrznym oraz żywione w sposób kontrolowany. Substancje wydzielnicze gruczołów ślinowych pijawki lekarskiej, zwane potocznie hirudozwiązkami zostały określone międzynarodową nazwą SGS (Salivary Glands Secretion). Stało się tak dlatego, że związki gruczołów ślinowych pijawek nie tylko pochodzą z gatunku Hirudo, ale także innych pijawek lekarskich niebędących Hirudo. Wciąż odkrywane są nowe związki gruczołów ślinowych. Aktualnie stwierdzonych jest ich około 115, ale sklasyfikowano dopiero połowę z nich.

 

Nowe odkrycia naukowe pozwoliły na powrót pijawek do medycyny po niemal 100 latach przerwy. Dalsze poznanie hirudozwiązków i sposobu ich działania otwiera nowe możliwości terapeutyczne. Do najważniejszych z nich należą:

 

 

Substancje antybiotyczne z endosymbiotycznej bakterii zabijające różne patogeny lub osłabiające ich działanie. Biofarma jest także jednym z niewielu ośrodków zajmujących się organizacją kursów dla przyszłych hirudoterapeutów. Nasze kursy obejmują zarówno poziom podstawowy jaki i realizowane są dla doświadczonych hirudoterapetów. Wydajemy zaświadczenia po ukończeniu kursu. Pijawki dostarczane przez Biofarmę były wykorzystane w eksperymentach prowadzonych przez astronautów podczas analogowej misji marsjańskiej ICAres-1 w 2017 roku oraz w misji Habitatu LUNARES-1 w 2019 roku. Jednym z celów programu było sprawdzenie warunków przetrwania pijawek w planowanej podróży kosmicznej. Eksperymenty i wyniki badań były relacjonowane przez Reuters, CNN i NBC na całym świecie.

Więcej informacji znajduje się na stronie

Bio-farma

Zobacz też