28.11.2022

Produkty Wydarzenia

BIO-GEN w Sudanie

Nasze produkty cieszą się popularnością nie tylko w Polsce czy w Europie, lecz także… w Sudanie! W listopadzie, przy okazji wizyty na targach rolniczych w Chartumie, odwiedziliśmy naszych lokalnych klientów i przyjrzeliśmy się skuteczności działania preparatów BIO-GEN w warunkach afrykańskich. Mieliśmy także okazję zanurzyć się w zupełnie innej kulturze.

1100_800_sudan_2022

Nasze produkty cieszą się popularnością nie tylko w Polsce czy w Europie, lecz także… w Sudanie! W listopadzie, przy okazji wizyty na targach rolniczych w Chartumie, odwiedziliśmy naszych lokalnych klientów i przyjrzeliśmy się skuteczności działania preparatów BIO-GEN w warunkach afrykańskich. Mieliśmy także okazję zanurzyć się w zupełnie innej kulturze.

 

Rolnictwo w Sudanie jest jeszcze bardziej zróżnicowane niż w Polsce – gościliśmy zarówno w małych, rodzinnych gospodarstwach produkujących na kilkunastu hektarach, jak i znacznie większych, o powierzchni kilkudziesięciu-, a nawet kilkuset tysięcy hektarów, wysoko wyspecjalizowanych farmach. Pierwszego dnia odwiedziliśmy, oddalone dwie godziny jazdy samochodem od stolicy, gospodarstwo Mustafy. Hodowca mango i limonki prowadził testy stymulatora wzrostu imPROver+, probiotyku dla roślin sadowniczych BaktoTarcza S, a także rewitalizatora gleby RewitalPRO+, w celu przyspieszenia rozkładu masy organicznej. Zabieg z wykorzystaniem ostatniego produktu został wykonany po raz pierwszy na kilka dni przed wizytą – nie byliśmy w stanie jeszcze ocenić efektów, jednak działanie biostymulatora wzrostu, imPROver+ pokazało spore przyrosty nowych liści oraz wpłynęło na zdecydowanie większy wigor drzew. Ponadto zastosowanie BaktoTarcza S przyczyniło się do utrzymania lepszej zdrowotności roślin.

 

Następnym punktem na naszej trasie była wizyta w spółdzielni rolniczej położonej na wschód od Chartumu, która na powierzchni 13 tys. ha zajmuje się produkcją warzyw i owoców, przeznaczonych zarówno na eksport jak i na sprzedaż w stolicy. Rolnicy byli akurat w trakcie siewu melonów, przed którym zastosowali FosfoPower, AzotoPower i RewitalPro+. Te same preparaty zostały użyte wcześniej w uprawie pomidorów gruntowych. Dzięki pozostawieniu pasa kontrolnego na polu udało się wykazać pozytywne działanie naszych produktów – sadzonki miały zdecydowanie lepiej rozbudowany system korzeniowy, co z kolei przełożyło się na większą efektywność pobierania wody i składników pokarmowych.

 

Będąc w Sudanie nie można pominąć upraw trzciny cukrowej. Dlatego postanowiliśmy odwiedzić kolejną spółdzielnię rolniczą – położoną po drugiej stronie Nilu, która zajmuje się wyłącznie uprawą „słodkiej trawy”. Trzcina cukrowa, w porównaniu do innych roślin uprawnych, jest dosyć wymagającą rośliną, bowiem w ciągu swojej 14-to miesięcznej wegetacji pobiera ok. 400 kg azotu na hektar w czystym składniku. Gatunek ten ma także olbrzymie wymagania wodne, przez co konieczne jest nawadnianie upraw przy wykorzystaniu systemu irygacyjnego opartego na wodzie z Nilu. Technologia uprawy w spółdzielni w dużej mierze oparta jest na produktach zawierających mikroorganizmy, jak np. AzotoPower, FosfoPower oraz, bardzo popularny w Sudanie, RewitalPro+.

 

Podczas naszego pobytu spotkaliśmy się także z naukowcami z Uniwersytetu w Gazirze. Dr Hadira Agtibaldir wraz ze swoimi magistrantkami bada wpływ stosowania produktów mikrobiologicznych, m.in. RewitalPro+ na plonowanie pomidora pod osłonami, a także pszenicy.  Z niecierpliwością czekamy na wyniki badań!

 

Wyjazd do Sudanu obfitował nie tylko w wizyty na farmach i w gospodarstwach lecz także w poznawanie życzliwych, serdecznych i niezwykle gościnnych ludzi i partnerów biznesowych. Rolnictwo w Afryce stoi na równie zaawansowanym poziomie co w Europie, a produkty BIO-GEN oparte na polskich mikroorganizmach sprawdzają się w zupełnie odmiennym klimacie. Pomimo wielu różnic między Sudanem, a Polską istnieje wiele wspólnych problemów – np. związany z wysokimi cenami nawozów mineralnych, które jesteśmy w stanie ograniczać z pomocą naszych produktów.

 

Zobacz też