Aktualności i wydarzenia

Zastosowanie DeliaSTOP w uprawie rzepaku

DeliaSTOP to preparat mikrobiologiczny, który pomaga uporać się z presją śmietki kapuścianej. Jego działanie opiera się na stworzeniu niekorzystnego środowiska bytowania owadów na łodygach i larw na korzeniach roślin. W przypadku upraw rzepaku preparat DeliaSTOP stosuje się w dawce 100g/1ha w formie oprysku, najlepiej bezpośrednio przed siewem.

O opinię na temat skuteczności DeliaSTOP, jak również innych preparatów Bio-Gen, poprosiliśmy naszego Klienta, pana Mariusza Żygadło z miejscowości Piława Dolna w pobliżu Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie).

 

 

Pan Mariusz prowadzi gospodarstwo rolne, o powierzchni ok. 250 ha upraw. Struktura zasiewów to: 100 ha pszenicy, 50 ha rzepaku, 30 ha jęczmienia oraz 20 ha buraków cukrowych. Resztę areału zajmuje kukurydza. Od wielu lat Rolnik współpracuje z firmą dystrybucyjną PROCAM i stosuje preparaty produkcji Bio-Gen – stymulator wzrostu ImPROver+ oraz rewitalizator środowiska glebowego – Rewital PRO+. W tym roku po raz pierwszy w uprawie rzepaku został zastosowany nowy środek oparty na naturalnych kulturach bakterii – DeliaSTOP.

 

 

Stymulator wzrostu Improver jest preparatem, który można stosować we wszystkich uprawach. Preparat pomaga przetrwać roślinom niekorzystne warunki, m.in. niskie i wysokie temperatury, uszkodzenia niewłaściwym stosowaniem ŚOR (np: uszkodzenia herbicydowe), gradobicia, itp. Od kilku lat pan Mariusz stosuje Improver jesienią w rzepaku, w dawce 0,3l/ha w celu poprawy kondycji roślin i lepszego przezimowania. Wiosną jest stosowany również w zbożach, burakach i kukurydzy. Warto wspomnieć, że Improver jest produktem, który można łączyć z fungicydami, insektycydami czy też odżywkami dolistnymi.

Pan Mariusz w tym roku po raz pierwszy użył preparat DeliaSTOP. Efekty działania ocenia bardzo dobrze, presja śmietki kapuścianej uległa znacznemu osłabieniu. Nie bez znaczenia były pozostałe zalety preparatu:

„Zastosowanie środka wynikało z dwóch przyczyn. Po pierwsze ochrona plantacji rzepaku. Wiadomo, że w pierwszej fazie rozwoju jest bardzo narażony na presję śmietki. Drugim argumentem przemawiającym za zastosowaniem tego środka było to, że można go zastosować razem z herbicydem doglebowym, który zastosowałem posiewnie. Zastosowanie tego wspólnie powoduje, że mamy sporo czasu, kiedy plantacja jest chroniona i nie potrzebujemy wykonywać dodatkowych zabiegów innymi środkami chemicznymi. Zyskujemy tym samym czas na inne prace w gospodarstwie”.

DeliaSTOP działa w okresie ok. 60 dni od momentu zastosowania. Warto podkreślić, że preparat jest całkowicie naturalny, więc nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Poza tym pomaga przygotować rośliny do zimy, dbając o prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Zdrowy, dobrze rozwinięty korzeń pozwala na lepsze przyswajanie składników odżywczych, utrudnia rozwój chorób, a w konsekwencji lepszą odporność na niskie temperatury.

 

 

Powyższe zdjęcia przedstawiają korzenie rzepaku rosnącego na poletku kontrolnym oraz z plantacji pana Mariusza po zastosowaniu DeliaSTOP. Na kontroli bez problemu można znaleźć przykłady działalności śmietki na korzeniach. Na plantacji udało znaleźć się rośliny porażonej śmietką kapuścianą.


 

Wywiad z panem Mariuszem przeprowadził nasz kolega, specjalista z firmy Bio-Gen – Grzegorz Boniecki. Film mogą Państwo obejrzeć na naszym kanale na YouTube, zapraszamy:

×

BIO-GEN Łódź

ul. Pojezierska 97K
91-341 Łódź

tel. kom.: +48 774 100 420

biogen@bio-gen.pl

×

BIO-GEN Namysłów

ul. 1 Maja 26
46-100 Namysłów

tel. kom.: +48 774 455 903

biogen@bio-gen.pl