Aktualności i wydarzenia

Znakomite efekty działania preparatu Remediant w warszawskim ZOO

Na początku lipca miała miejsce aplikacja preparatu Remediant na kilku zbiornikach wodnych w warszawskim ZOO.

Przypomnijmy, że aplikacja miała miejsce na zbiornikach wodnych zlokalizowanych przy wybiegach dla małp, szympansów, niedźwiedzi, lemurów oraz w największej na terenie ZOO fontannie.

Po kilku tygodniach odwiedziliśmy ogród zoologiczny, żeby ocenić wyniki aplikacji.

Niewątpliwie na skuteczność działania preparatu Remediant ma wiele czynników. W przypadku ZOO na niekorzyść wpływają głównie niewielkie rozmiary oraz mała głębokość zbiorników wodnych, dzięki czemu woda ma skłonność do szybkiego nagrzewania, a co za tym idzie sprzyja to rozwojowi glonów. Kolejnym czynnikiem działającym na niekorzyść jest brak ruchu wody.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia pogody. W lipcu opady deszczu były stosunkowo obfite, co spowodowało dodatkowe zasilenie zbiorników w niekorzystne biogeny.

Pomimo tego można zaobserwować pozytywny wpływ Remediantu na stan wody.

Poniżej znajduje się zestawienie zdjęć wykonanych przy wybiegu dla lemurów. Zbiornik jest płytki, ma nieregularny kształt. od dołu jest wybetonowany, ma tendencję do silnego nagrzewania się. Oprócz tego po zbiorniku pływają łabędzie, które dodatkowo zanieczyszczają wodę. Do zbiornika dostają się również resztki niedojedzonego przez zwierzęta pokarmu.

Zdjęcia zostały zrobione z pomostu widokowego.

Zdjęcia od góry zostały wykonane w dniu aplikacji. Widać wyraźnie intensywny zakwit glonów na dnie zbiornika, jak również na powierzchni. Również przejrzystość wody nie jest zbyt duża.

Środkowe zdjęcia przedstawiają sytuację po 3 dniach od wykonania aplikacji. Widać wyraźnie mniejszą obecność glonów oraz dużo większą przejrzystość wody.

Zdjęcia dolne przedstawia sytuację w zbiorniku po ok. 3 tygodniach od aplikacji. Bakterie zawarte w preparacie Remediant aktywnie działając na związki azotu i fosforu w wodzie doprowadziły do znacznej redukcji ilości glonów w wodzie. Przejrzystość wody utrzymała się na wysokim poziomie, co nie do końca jest widoczne na zdjęciach ze względu na to, że podczas ich wykonywania była pochmurna pogoda.

 

 

×

BIO-GEN Łódź

ul. Pojezierska 97K
91-341 Łódź

tel. kom.: +48 774 100 420

biogen@bio-gen.pl

×

BIO-GEN Namysłów

ul. 1 Maja 26
46-100 Namysłów

tel. kom.: +48 774 455 903

biogen@bio-gen.pl