Aktualności i wydarzenia

O nicieniach w uprawie marchwi, selera i pietruszki – czyli druga część wizyty w BWB Podlasie

Poniżej przedstawiamy drugą część relacji z naszej kwietniowej wizyty w Grupie Producenckiej BWB Podlasie. Tym razem rozmawiamy o typowych znakach żerowania nicieni w uprawach. Zapraszamy!

Jakie są objawy występowania nicieni w uprawach?

Klasycznymi znakami żerowania nicieni jest marchew wyglądająca na „porozdwajaną”, a także charakterystyczna, brodawkowata narośl na korzeniu. Uszkodzenia te powodują, iż takie warzywo nie nadaje się do sprzedaży, może służyć jedynie jako pasza dla zwierząt.

Najczęściej występującym gatunkiem nicienia w Polsce jest Guzak północny. Sporadycznie występują także nicienie z gatunku korzeniaków, które żerują również na selerze.

W przypadku selera przeznaczonego do sprzedaży, im więcej korzeni jest obcinanych z jego powierzchni, tym większe prawdopodobieństwo porażenia nicieniami. Co więcej, kolejnym objawem żerowania tego szkodnika jest charakterystyczne, rdzawe przebarwienie miąższu.

Następnym warzywem często atakowanym przez nicienie jest pietruszka. W Polsce panuje przekonanie, iż wyhodowanie pietruszki z białym miąższem jest bardzo trudne. Jednak fachowcom z BWB Podlasie ta sztuka się udała.

Podsumowując, należy pamiętać, że w przypadku kiedy zaobserwujemy niejednolity kolor miąższu lub „brody korzeniowe” na innych roślinach, możemy przypuszczać, że na naszej uprawie żerują nicienie. Nematado Biocontrol jest preparatem, który może pomóc nam rozwiązać ten problem bez ryzyka dla zdrowia pracowników gospodarstwa. Warto podkreślić, iż inne preparaty dostępne w Polsce tego nie gwarantują.

 

×

BIO-GEN Łódź

ul. Pojezierska 97K
91-341 Łódź

tel. kom.: +48 774 100 420

biogen@bio-gen.pl

×

BIO-GEN Namysłów

ul. 1 Maja 26
46-100 Namysłów

tel. kom.: +48 774 455 903

biogen@bio-gen.pl