Aktualności i wydarzenia

Jak rozwiązać problem występowania nicieni w uprawach ekologicznych? Opowiada Prezes Grupy BWB Podlasie

Na początku kwietnia wybraliśmy się do Siemiatycz, gdzie mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie Grupy Producenckiej BWB Podlasie.

Grupa powstała w 2008 roku. Dzięki dofinansowaniom z UE udało się zwiększyć moce przerobowe i poczynić potrzebne inwestycje. Grupa gospodaruje na ok. 800 ha, z czego 120 jest nawadniane. Produkcja opiera się na plantacjach czarnych porzeczek i aronii (ok. 450 ha), pozostałą część zajmują warzywa: marchew, buraki ćwikłowe, kalafiory, brokuły, selery, itd. Część jest przeznaczona na rynek świeżych warzyw i trafia do przechowalni, a część jest sprzedawana do zakładów przetwórstwa.

Grupa od kilku lat zmagała się z problemem występowania nicieni, głównie w uprawach marchewki, selera, pietruszki. Poprzez niszczycielską działalność nicieni warzywa miały gorszą jakość, nie nadawały się do sprzedaży. Charakterystyczne uszkodzenia (rozdwojone korzenie, rdzawe plamy) były powszechne.

Rozwiązaniem okazało się zastosowanie Nematado Biocontrol. W 2016 roku zastosowano mikrobiologiczny środek na 80 ha upraw. Efekty przerosły oczekiwania. Jakość zebranych warzyw była nienaganna. W 2017 nastąpiła przerwa w stosowaniu, co od razu odbiło się na walorach upraw. W 2018 roku grupa wraca do wypróbowanego środka – Nematado Biocontrol.

Przekonanie o skuteczności mikrobiologicznych preparatów produkcji Bio-Gen bierze się z wcześniejszych doświadczeń z innymi produktami: Superplon K (stymulator wzrostu) oraz Rewital (rewitalizator, użyźniacz glebowy).

Warto dodać, że BWB Podlasie myśli przyszłościowo o produkcji ekologicznej, dlatego brak pozostałości staje się kluczowym celem. Tym bardziej Grupa interesuje się skutecznymi preparatami opartymi o rozwiązania oparte o żywe organizmy, w tym Nematado Biocontrol.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wywiadu:

 

×

BIO-GEN Łódź

ul. Pojezierska 97K
91-341 Łódź

tel. kom.: +48 774 100 420

biogen@bio-gen.pl

×

BIO-GEN Namysłów

ul. 1 Maja 26
46-100 Namysłów

tel. kom.: +48 774 455 903

biogen@bio-gen.pl