Aktualności i wydarzenia

Efekty działania preparatu REMEDIANT w Toruniu

Pod koniec czerwca odbyła się aplikacja preparatu REMEDIANT na dwóch stawach połączonych ze sobą kanałem, zlokalizowanych w Toruniu, w okolicach skrzyżowania Trasy Średnicowej Północnej i ul. Dworcowej. Powierzchnia stawów to ok. 5000 m2, dlatego do wykonania zabiegu zostało użytych 50 kg preparatu (2 worki po 25 kg).

Stawy, będące przedmiotem działań były mocno zanieczyszczone. Źródłem problemu był niedawny wyciek paliwa z cysterny stojącej na terenie Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. Paliwo bez trudu zasiliło omawiane zbiorniki powodując bardzo silną degradację życia biologicznego w stawach.

Stan przed aplikacją preparatu przedstawiają poniższe zdjęcia:

Jak widać – pierwszy staw został mocno zarośnięty rzęsą.


Kolejne zdjęcia przedstawiają drugi staw – w dużo gorszej kondycji:

Widać skutki silnego zanieczyszczenia przez substancje ropopochodne. Mętną wodę, obumierającą roślinność, kożuchy z glonów pływające po powierzchni. Po zamieszaniu wody unosił się zapach typowy dla ropy naftowej.


W Toruniu pojawiliśmy się ponownie w sierpniu, ok. 2 miesiące po wykonaniu zabiegu rekultywacji preparatem REMEDIANT. Wykonaliśmy poniższe zdjęcia:

Pomimo panującej suszy i niesprzyjających, wysokich temperatur widać zauważalną poprawę. Roślinność wodna zaczyna się odbudowywać, woda wyraźnie zyskała na przejrzystości, zniknęły kożuchy z glonów.

Podczas drugiej wizyty w Toruniu były pobrane próby wody do badań laboratoryjnych:

Pod koniec sierpnia wyniki badań nie były jeszcze kompletne, ale z pierwszych analiz wyszła bardzo wysoka zawartość fosforu w wodzie, co sprzyja rozrostowi roślinności wodnej.

Będziemy nadal obserwowali stan oczyszczanych stawów oraz będziemy kontaktowali się z inwestorem – Urzędem Miasta Torunia w sprawie dalszych działań.

×

BIO-GEN Łódź

ul. Pojezierska 97K
91-341 Łódź

tel. kom.: +48 774 100 420

biogen@bio-gen.pl

×

BIO-GEN Namysłów

ul. 1 Maja 26
46-100 Namysłów

tel. kom.: +48 774 455 903

biogen@bio-gen.pl